Pogoń Łapy – klub piłkarski założony w 1927 roku. W sezonie 2007/2008 klub wywalczył awans do nowej III ligi, w której (w grupie podlasko-warmińsko-mazurskiej) występował również w sezonie 2011/2012. W 2017 roku po zaprzestaniu działalności KS Pogoni Łapy, powstaje nowe stowarzyszenie MKS Pogoń Łapy, kontynuujące tradycje KS Pogoni Łapy.
- 1927 – Metal Łapy
- 1928 – Świt Łapy
- 1945 – KS Kolejarz Łapy
- 1956 – KKS Kolejarz Łapy
- 1956 – Pogoń Łapy
- 2017 – MKS Pogoń Łapy
KALENDARIUM HISTORYCZNE:
1927 – do życia powołany zostaje ROBOTNICZY KLUB SPORTOWY METAL ŁAPY
1928 – Zmieniono nazwę na RKS Świt Łapy. Wielosekcyjny klub miał oczywiście także sekcję piłki nożnej.
1938 – Sekcja piłki nożnej przy klubie RKS Świt przestaje istnieć,. Zawodnicy Świtu decydują się na występy w drugim klubie z Łap – Kolejowego Przysposobienia Wojskowego. Swoją drogą oba klubu sportowe zarówno Świt jak i KPW były przyczółkami dwóch związków zawodowych:
Związku Zawodowego Kolejarzy, zwanego „czerwonym” – z nim był związany Świt
Związkiem Zawodowym Kolejarzy Polskich zwanym „żółtym”- z nim był związany KPW.
1945 – po wojnie z osiedlowych klubów stworzono jeden któremu nadano nazwę Błękitni i ten klub zagrał nawet w 1948 roku na szczeblu C klasy.
1948 – do życia powołany zostaje Kolejarz Łapy, a w 1949 rozgrywa swój pierwszy mecz w klasie C. Jak się okazuje od razu w pierwszym sezonie udaje się wywalczyć awans na wyższy szczebel.
Jak podają kroniki związane z klubem na mecze w tamtych czasach przychodziło około 2-3 tysiące widzów – przypomnę, że był to poziom klasy B.
1950 – Kolejarz wygrywa okręgowy puchar Polski i dzięki temu może wystąpić na szczeblu centralnym . W meczu z Kolejarzem Olsztyn w ramach 1 rundy niestety drużyna z Łap okazuje się być słabsza i żegna się z rozgrywkami centralnymi.
29 maja 1955: Klub zmienia nazwę na Pogoń i pod takim szyldem występuje po dziś dzień.
Co ciekawe nazwa sama w sobie nadana była na cześć jednego z członków klubu Pogoń Lwów – wówczas wielkiego Polskiego zespołu. Chodziło konkretnie o swego rodzaju podziękę Wacławowi Kucharowi który bardzo pomagał w tamtym czasie klubowi z Łap w sprawach szkoleniowych będąc także osobą prowadzącą zgrupowania klubu.
1959 – Pogoń po raz pierwszy wywalczyła awans do klasy okręgowej która wówczas była 3 poziomem ligowym w Polsce, a zarazem pierwszym wojewódzkim.
Od tego roku klub naprzemiennie grał to w okręgówce to w klasie A przez wiele sezonów.
1985 – 22 maja Pogoń po raz drugi sięgnęła po okręgowy puchar Polski okręgu Białostockiego pokonując w finale Sokół Sokółka aż 4:0. Co ciekawe według źródeł wynika, że w rozgrywkach tryumfowała nie pierwsza lecz druga drużyna Pogoni.
W pierwszej rundzie na poziomie centralnym Pogoń pokonuje Wigry Suwałki, a w drugiej ulega Gwardii Warszawa.
W składzie Pogoni wtedy można było oglądać Tomasza Łapińskiego – wielokrotnego reprezentanta Polski w latach 1992 – 1999, srebrnego medalistę olimpijskiego, autora książki „szmata” czy obecnego eksperta piłkarskiego w jednej z popularnych stacji telewizyjnych.
1986 – to prawdziwie historyczny rok w dziejach Pogoni. Właśnie wtedy udało się wywalczyć awans do 3 ligi – najniższej wówczas na szczeblu centralnym.
Pogoń w każdym z trzech sezonów na szczeblu 3 ligi zajmowała 10 miejsce na koniec rozgrywek. Co dwukrotnie było ostatnim miejscem chroniącym przed spadkiem to za trzecim razem okazało się już niewystarczające. Reforma rozgrywek i spadek zespołów z miejsc 9-14 spowodowały, że Pogoń wróciła do rozgrywek na poziomie wojewódzkim .
W sezonie 1988/89 mimo, że w lidze się nie wiodło to w okręgowym pucharze w finale Pogoń pokonała Gwardię Białystok 2:1 i sięgnęła po 3 puchar w swojej historii.
1889- 2000 – Pogoń gra ze zmiennym szczęściem w klasie okręgowej i klasie A.
1999/2000 – sezon ten dał awans do nowej 4 ligi, najwyższego poziomu rozgrywkowego na szczeblu województwa. Ligi były na nowo budowane, a cała reforma sportowa była związana z reformą reorganizacyjną województw z 1 stycznia 1999 roku.
Pogoń wywalczyła awans do 4 ligi wspólnie z Włókniarzem Białystok, Jagiellonią II oraz LZS Narewka.
2007/2008 – w tym sezonie zdecydowano o kolejnej i to znaczącej reformie rozgrywek. W związku z tym aż 7 klubów z podlaskiej 4 ligi znalazło się w nowej 3 lidze podlasko – warmińsko – mazurskiej. W tym gronie znalazł się także klub z Łap. Pogoń zajmując 5 miejsce w lidze wywalczyła bezpośredni awans na szczebel makroregionalny.
2011/2012 – Pogoń spadła z III ligi i więcej już nie miała okazji zagrać na szczeblu centralnym.
2017 – do życia powołane zostaje stowarzyszenie Miejski Klub Sportowy Pogoń Łapy i taką nazwę przyjmuje klub który występuje w rozgrywkach ligowych do dziś .
Koniec roku 2017 był w Pogoni czasem trudnych i bolesnych decyzji. Wycofano po rundzie jesiennej klub z rozgrywek 4 ligi i i przez półtora roku Pogoni nie było na mapie seniorskiej piłki.
2019/2020 – Pogoń wraca do rozgrywek seniorskich na poziomie klasy A. Kadra zbudowana głównie z młodzieży – wychowanków grup młodzieżowych w pierwszym sezonie zajmuje 4 miejsce w swojej grupie klasy A. 2020/2021 – w drugim sezonie od powrotu do rozgrywek seniorskich Pogoń wygrywa swoją grupę klasy A i melduje się w klasie okręgowej, a w niej występuje bez przerwy do dziś.
Opracowanie autorstwa – KAMIL JACKIEWICZ (Wszystko o Podlaskiej Okręgówce)
https://www.facebook.com/PodlaskaKOS
Dzień o Klubie – Pogoń Łapy